Французька культура

Коли мова заходить про культуру, ніхто не може відняти пальму першості у французів: незвичайна, дивовижна, витончена – ось відмінні риси французької культури. Без сумніву, тільки довга і багата історія могла привести до появи такої багатої культури. Саме у Франції зародилися багато течій світової культури, які зробили істотний вплив на хід історії, розвиток науки, мистецтва і літератури в цілому. Культурна спадщина Франції воістину величезна. Саме ця країна багато століть була і залишається центром світового мистецтва. Франція може бути маленькою країною в плані географії, але вона одна з найбільших, коли мова заходить про творчість, мистецтво, філософію, науку і техніку.

Великі письменники, поети, драматурги, художники, актори, модельєри, музиканти і вчені, haute couture і haute cuisine – усе це невід’ємна частина самого поняття “Франція”. Саме французам ми зобов’язані появою кіно і кіномистецтва (Брати Люм’єр). Французький кінематограф сформувався після Другої світової війни: всесвітнє визнання отримали: “Пармська обитель” (1948), “Червоне і чорне” (1954), “Тереза Ракен”. У 1940-х – початку 1950-х років стають відомими такі блискучі актори як: Жерар Філіп, Бурвіль, Жан Маре, Марі Казарес, Луї де Фюнес, Серж Реджані. “Нова хвиля” французького кіно стала окремим явищем у світовій культурі. Завдяки Франсуа Трюффо, Клоду Лелушу і іншим молодим талановитим режисерам, Франція стала одним з центрів світового кіномистецтва. У 1960-х роках на сцену французького кіно вийшли Жанна Моро, Жан-Луї Трентін’ян, Жан-Поль Бельмондо, Жерар Депардьє, Катрін Деньов, Ален Делон, Анні Жирардо, французькі коміки Пьер Ришар і Колюш. Тон сучасному французькому кіно задають такі режисери як Люк Бессон, Жан-Пьєр Жене, Франсуа Озон, Філіп Гаррель. Говорячи про акторів, варто згадати Жана Рено, Одрі Тоту, Софі Марсо, Крістіан Клавьє, Меттью Кассовітц, які стали світовими зірками.

Якщо і є щось пов’язане з Францією і відоме усім, то це швидше за все висока мода (haute couture). Великі французькі модельєри Шанель (Chanel), Діор (Dior), Ів Сен-Лоран (Yves Saint – Laurent) звели моделювання одягу в ранг справжнього мистецтва. Кому як не відомій Коко Шанель, ми зобов’язані появою в нашому гардеробі таких звичних нам речей: сумка через плече, металева біжутерія, ланцюжки, маленька чорна сукня, блузи і брюки чоловічого крою. (Згадаємо, що ще в 1932 р. Начальник французької поліції заборонив Марлен Дітріх виходити у брюках на вулицю). Після війни у Франції відбувається справжня революція у світі моди: в 1946 році з’являється перший купальник-бікіні, в 1947 р. Крістіан Діор створює свій особливий новий стиль. Незабаром Верб Сен Лоран, головний модельєр Будинку Dior, випустив свою першу сенсаційну колекцію.

Література у Франції починає розвиватися в 9 столітті, в усякому разі саме цим століттям датуються пам’ятки літератури, що дійшли до нас. Свого розквіту літературна творчість досягає в 12 столітті. Про це свідчать відома епічна поема “Гімн про Роланде”, рицарська література (“Трістан і Ізольда”), поезія труверів і трубадурів. В епоху відродження з’являється роман Раблє “Гаргантюа і Пантагрюель”, Мішель Монтень видає свої “Досліди”. У епоху класицизму нарівні з літературою активно розвивається філософія. Імена таких французьких філософів, письменників і драматургів як Декарт, Паскаль, Ларошфуко, Корнель, Расін, Мольєр, Шарль Перро, Жан де Лафонтен знайомі кожній освіченій людині. Кожна літературна епоха (Просвіти, реалізму, романтизму, символізму) у Франції пов’язана з іменами, які сьогодні відомі у всьому світі : Віктор Гюго, Олександр Дюма, Стендаль, Бальзак, Флобер, Золя, брати Гонкур, Шарль Бодлер, Верлен, Рембо.

У XX столітті, французька література (література модернізму) інтенсивно розвивається, як втім і сама французька мова. Марсель Пруст, Андре Жид, Анатоль Франс і Ромен Роллан, Франсуа Моріак і Поль Клодель, Аполлінер, Кокто, Бретон, Арагон, Камю, Йонеско і Беккет стали засновниками різних літературних шкіл і течій. Французькі письменники нашого часу (Крістіан Бобен, Амєлі Нотомб, Фредерік Бегбедер, Мюрюель Барберрі, Давід Фонкінос, Ганна Гавальда, Мішель Уэльбек та ін.) по-своєму талановито відбивають “дух епохи” у своїх творах. Французька література відрізняється соціальною загостреністю, гуманізмом, витонченістю і красою форми.

Живопис у Франції почав розвиватися дуже рано. Вже в 17 столітті він займає провідне місце в культурному житті країни. Франція подарувала нам такі стилі мистецтва як рококо (Антуан Ватто, Франсуа Буші), імпресіонізм . Протягом багатьох століть мистецтво Італії робило істотний вплив на розвиток образотворчих мистецтв Франції. Проте вже в 1860 році французьке мистецтво здійснює справжній прорив, після якого Франція стає беззаперечним лідером. Цей прорив пов’язаний в першу чергу з творчістю художників-імпресіоністів : Эдуарда Мане і Эдгара Дега, Огюста Ренуара, Клода Моне, Каміля Піссарро, Гюстав Кайботта та ін. Постімпрессіонізм відомий нам по творчості таких видатних художників, як Поль Гоген, Вінсент ван Гог і Анрі де Тулуз-Лотрек. У Франції поступово розвиваються нові художні школи і напрями в живописі: пуантилізм (Жорж Сера, Поль Сіньяк), виникає група “набі” (Пьєр Боннар, Моріс Дені), фовізм (Анрі Матісс, Андре Дерен), кубізм (Пабло Пікассо, Жорж Брак).

Музична культура Франції не менш цікава і різноманітна – це пов’язано з тим, що французька мова сама по собі є надзвичайно мелодійною, ритм пісні часто співпадає з ритмом мови. У 1920-х роках у Францію приходить джаз, найбільш яскравим представником якого став Стефан Граппеллі. У XX ст. На піку популярності опинилися Едіт Піаф, Шарль Азнавур, Жорж Брассенс. Відродилася народна музика (фолк-музика), фортепіано і акордеон – ось два інструменти, які незмінно асоціюються у нас з французькою музикою. У другій половині 20 століття естрадна музика починає займати провідні позиції не лише у Франції, але і у всьому світі, нам добре знайомі такі виконавці як: Мірей Матьє, Даліда, Джо Дассен, Патрисія Каас, Мілен Фармер і багато інших.

Зв'язатись з Bonjour Français

Написати

office@bonjour-fr.com

Подзвонити

(044) 353 68 40;
067 352 83 43

Зайти в гості

28-а вул. Эспланадна
3-й поверх, Київ

Години роботи

Пн - Пт: 09.00 - 22.00
Сб: 09.00 - 18.00
Нд: вихідний

Підписатись на новини

Підписатись